خستگی سازه فلزی به چه معنا می باشد؟

خستگی سازه فلزی

خستگی سازه فلزی


لطفا به این مقاله امتیاز بدین
به این مقاله چند ستاره می دین؟

فلزات و سازه های فولادی همواره به خاطر تحمل وزن ساختمان ها زیر فشار هستند. آن ها تحت تاثیر تنش ها قرار گرفته و به همین دلیل به مرور زمان سازه شکسته می شود. که به آن خستگی سازه فلزی می گویند. با توجه به اهمیت موضوع خستگی سازه مهندسین باید سازه های فلزی را بیش از پیش مطالعه نموده. و خطرات احتمالی را بررسی کنند و در صورت لزوم اقدامات پیش گیرانه انجام دهند. ناگفته پیداست که بعضی از سازه ها اهمیت زیادی داشته و چون بیش تر در معرض خستگی سازه قرار دارند. توجه بیش تری را نیز طلب می کنند. مکان هایی چون پل ها ، اسکلت بناها، بدنه هواپیما و… .

دسته بندی خستگی سازه فلزی عبارتند از:

یکی از انواع خستگی سازه که به سه دسته تقسیم می شود. و در هر مرحله میزان فشار وارد شده بیش تر از مرحله قبلی می شود عبارت است از:

  • خستگی چرخه ضعیف
  • خستگی چرخه قوی
  • خستگی چرخه بسیار قوی

مراتب خستگی سازه به چه صورت است؟

خستگی سازه فلزی دارای مراحل زیادی است به عنوان مثال: در ابتدا به خاطر فشارهایی که به سازه یا قطعات فلزی وارد می شود سازه تحت تاثیر فشارها سفت می شود. در مرحله بعدی با ادامه دار شدن فشارها در سازه ترک به وجود می آید و این ترک ها زیادتر شده و سرانجام باعث شکستن سازه می گردد .

درادامه بحث به توضیح بیش تری درباره مراحل خستگی سازه فلزی خواهیم پرداخت:

1. ایجاد ترک روی سازه:

چنانچه وارد شدن فشار به سازه ها ادامه دار باشد با گذر زمان ترک های کوچکی بر روی سازه ایجاد می شود. این ترک ها اغلب در جایی پدیدار می شوند که تحمل آن کمتر و فشار وارده بیش تر باشد.

2. گسترش ترک های سازه :

با گذر زمان و تحمیل فشار بیش تر بر سازه فولادی ترک های کوچک، بزرگ و بزرگ تر می شوند. و میزان آسیب پذیری سازه بیش تر می شود.

خستگی سازه فلزی
خستگی سازه فلزی

3. از هم پاشیدگی سازه:

وقتی که ترک ها زیاد شوند سازه نیز ضعیف تر شده و مستعد فرو پاشی می باشد. فشار وارده بر نقاط آسیب پذیر سازه بیش تر شده. و سازه در نهایت مقاومت خود را از دست داده و دچار شکستگی می شود. این شکست به همان خستگی سازه فلزی اطلاق می شود. گفته می شود که فلزاتی که دارای ماده آلومینیوم هستند. مقاومت پایین تری داشته و به راحتی در برابر فشارها تسلیم می شوند.

راه های مقابله با خستگی سازه فلزی چیست؟

مهندسین می توانند با انجام کارهای مناسب و به موقع از خستگی سازه فلزی و شکست سازه جلوگیری کرده. و یا دست کم خسارت ناشی از خستگی سازه را به حداقل برسانند.

درمورد راه های مقابله با خستگی سازه می توان گفت به عنوان مثال: با استفاده از نرم افزارها و تجزیه و تحلیل خستگی سازه روی سازه ها می توانند.، میزان فشاری که بر سازه ها وارد می شود را بررسی کرده و اندازه گیری کنند. و یا با مشخص کردن نقطه ضعیفی که همه فشارها به آن نقطه وارد می شود،. جهت کاهش فشار به آن نقطه و یا افزایش مقاومت نقطه تلاش کنند.

راه حل دیگر اینکه با یک سری اقدامات می توانند. فشار حداکثری را به جایی که دارای مقاومت بالاتری است انتقال دهند.

همچنین می توانند به جهت پیشگیری از خستگی فلزات از مواد مرغوب تر و با درجه مقاومت بالاتری استفاده کنند. تا این خستگی به تعویق افتد. مثلا می توانند با بررسی میزان مقاومت هر ماده محصول مقاوم تر را انتخاب کنند.

روش دیگر برای جلوگیری از خستگی سازه فلزی از طریق انتخاب مواد مناسب است. مواد مختلف استحکام متفاوتی دارند. به عنوان مثال، فولاد به طور معمول می‌تواند درصد بیشتری از چرخه‌های تنش را نسبت به آلومینیوم تحمل کند.

خستگی سازه فلزی
خستگی سازه فلزی

چه عواملی بر خستگی سازه فلزی دخیل هستند؟

1 مدل اتصال سازه:

شکل و ظاهر اتصالات سازه یکی از مهم ترین موارد در خستگی سازه می باشد. که باید در طراحی سازه دقت بیش تری به خرج داد.

2. مشکلات جوش در سازه ها:

در جوش زدن قطعات فولادی که منجر به تشکیل سازه می شود. مشکلات جوش هم نقش مهمی در میزان مقاومت سازه ایفا می کنند. به عنوان مثال اگر جوش ها به صورت درست انجام نشود یا ترک بخورد. و یا نقاط اتصال به وسیله جوش صاف و در جای دقیق خود جوش نخورد. باعث کاهش عمر سازه می گردد.

3. ماده مورد استفاده در سازه:

میزان مقاومت سازه به اندازه زیادی به مواد و آلیاژهای به کار رفته در سازه ها بستگی دارد. به عنوان مثال سازه ای که میزان فولاد به کار رفته در آن بیش تر از آلومینیوم باشد. چند برابر دارای استحکام بیش تری می باشد.

4عوامل محیطی:

عوامل محیطی هم بر میزان مقاومت سازه اثر می گذارند. مثلا سازه هایی که در آب و هوای مرطوب و در معرض آب شور دریا هستند درجه استحکام کم تری دارند. و زودتر دچار خستگی سازه فلزی می شوند.

سایر مقالات و محصولات شرکت شاهین فلز سپاهان :

در این مقاله درباره خستگی سازه فلزی مطالبی ذکر شد. علاوه بر این برای دسترسی به مقالات و محصولات سایت می توانید بر روی لینک های زیر کلیک بفرماید. عنوان این مقالات عبارتند از : خرید پروفیل در اصفهان، خرید پروفیل قوطی در اصفهان،. خرید پروفیل z در اصفهان، خرید ورق در اصفهان،. خرید رول ورق در اصفهان، خرید ورق کرکره در اصفهان، خرید ورق ذوزنقه در اصفهان،. خرید ورق پانچ دار در اصفهان، خرید ناودانی در اصفهان، خرید میلگرد در اصفهان، خرید توری در اصفهان،. خرید نبشی در اصفهان،خرید تیرآهن در اصفهان،. خرید لوله در اصفهان،خرید چهارچوب فلزی در اصفهان، خرید تسمه فولادی در اصفهان،. نوار بری ورق، رشته بری ورق.  قوطی ستونی ، قیمت قوطی ستونی و قوطی ستونی 13 در 13و … . با ما همراه باشید.

آموزشیمقالات

خستگی سازه فلزیخستگی سازه فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  • 03145240331
  • info@shahinfelezsepahan.com
  • شاهین شهر، خیابان سعدی شمالی
×

از این که شاهین فلز سپاهان را

انتخاب کردید سپاس گزاریم

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟