تفاوت آهن، چدن و فولاد چگونه است؟(2)

تفاوت آهن، چدن و فولاد

تفاوت آهن، چدن و فولاد


در این مقاله قصد داریم به ادامه مقاله قبلی پرداخته و به توضیح چدن و انواع آن بپردازیم.

چدن چیست وانواع گوناگون آن چگونه است ؟

در توضیح اینکه چدن چیست می توان گفت که چدن از آهن خام خاکستری به وجود می آید. به این صورت که آن را با درصدی آهن قراضه در کوره به درجه ذوب می رسانند. علت این کار این است که کربن موجود در آن سوخته شود. و آلیاژهای اضافه آن همچون فسفر و گوگرد از آن بیرون بیاید.به نتیجه کار که در آن درصدی منگز هم هست چدن گفته می شود.

آلیاژهای موجود در چدن چیست؟

از جمله آلیاژهایی که در چدن وجود دارد می توان به آهن، سیلیسیم و منگز اشاره کرد. از دیگر ویژگی های چدن اینکه چدن درجه مقاومت بالایی دارد. سخت و شکننده است. قیمت چدن بالا نیست و به همین دلیل موارد مصرف آن زیاد می باشد. از چدن در صنعت ساختمان سازی، بسیار استفاده می شود به جهت تولید لوله ها، کف پوش، نرده ها و … .

ویژگی های چدن چگونه است؟

چدن بی آنکه خمیری شکل شود از حالت جامد به مایع مبدل می گردد. به همین خاطر است که چدن حالت چکش خواری ندارد و برای اینکار مناسب نمی باشد. زیرا چدن سخت و شکننده می باشد. از دیگر ویژگی هایش اینکه درجه پایداری چدن مقابل آتش از فولاد بالاتر است. و به همین خاطر زنگ زدگی آن دیرتر اتفاق می افتد.

تفاوت آهن، چدن و فولاد
تفاوت آهن، چدن و فولاد

انواع گوناگون چدن چیست؟

همچون آهن که در مقاله قبلی توضیح دادیم. چدن هم دارای مدل های متعددی است که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم. نکته دیگر اینکه انواع چدن در مقابل فشار درجه استحکام زیادی دارند.

چدن سفید:

چنانچه فرآیند سرد کردن چدن خام در زمان کم و با سرعت بالا انجام شود. حاصل به دست آمده را چدن سفید گویند. اما دلیل اینکه به آن چدن سفید می گویند. این است که در زمانی که فرآیند سرد شدن با سرعت بالا صورت می گیرد. کربن موجود درآن تبدیل به گرافیت نشده و رنگش به صورت  سفید نقره ای می شود.

میزان آلیاژ سیلیسیم در این چدن اندک می باشد. به همین علت چدن سفید حالت سخت و شکننده دارد و قابلیت سوهان کشی را دارا نیست.

چدن خاکستری :

این مورد دقیقا برعکس چدن سفید می باشد. یعنی چنانچه فرآیند سرد شدن چدن خام را با درجه سرعت کم صورت دهند چدن خاکستری حاصل می شود. علت رنگ خاکستری آن نیز این است. که در حین سرد شدن با سرعت پایین کربن موجود در آن به گرافیت مبدل می گردد. و به هین خاطر رنگ تیره آن همچنان باقی می ماند. از جمله موارد مصرف چدن خاکستری تولید لوله های چدنی، یراق آلات، ناودانی، و …. می باشد. این چدن از مورد قبلی نرم تر است. سخت و شکننده است ولی درجه مقاومت آن در برابر چکش خواری زیاد است.

چدن نیمه خاکستری :

این مورد چیزی ما بین دو مورد قبلی است.

تفاوت آهن، چدن و فولاد
تفاوت آهن، چدن و فولاد

چدن سخت:

مورد دیگر از انواع چدن ، چدن سخت است که روش تولید آن بدین شکل است که چدن را داغ می کنند. و در مرحله بعدی لایه بیرونی آن را با سرعت بالا سرد می کنند. اما در مورد لایه درونی آن هیچ عجله ای به کار نمی برند. و داخل آن به سرعت پایین و با دلالت سرد می شود. پس با اینکار لایه بیرونی آن چدن سفید و لایه درونی آن را چدن خاکستری تشکیل می دهد. مزیت چدن سخت مقاومت بالای آن در برابر ساییده شدن است. و برای ایجاد لوله های زیر پل ها از این چدن بهره برده می شود.

چدن نرم :

به جهت اینکه حالت شکننده بودن چدن کم تر شده و چدن نرم تر شود. و همچنین به دلیل اینکه می خواهند درجه استحکام چدن در مقابل ضربات زیاد شود. و قابلیت چکش خواری آن بالا رود. چدن نرم را به وجود آورده اند.که روش تولید آن بدین شکل است که قسمت هایی از چدن سفید و خاکستری. را با میزانی از خاک سنگ اکسید آهن داغ می کنند. اینکار باعث می شود که قسمتی از کربن آن سوخته و شکننده بودن آن نیز کاهش می یابد. و چدن نرم حاصل می شود. موارد مصرف آن هم ایجاد اقلام کوچک همچون کلید و قفل، شیرآب و …. می باشد.

سایر مقالات و محصولات فولادی شرکت:

در این مقاله درباره چدن سخن گفته شد در مقاله بعدی به ادامه مطالب پرداخته. و در خصوص فولاد مطالبی ذکر خواهیم کرد. همچنین می توانید به مقالات پیشین سایت مراجعه بفرمایید. عنوان این مقالات عبارتند از : خرید پروفیل در اصفهان، خرید پروفیل قوطی در اصفهان،. خرید پروفیل z در اصفهان،خرید چهارچوب فلزی در اصفهان، خرید ورق در اصفهان،. خرید رول ورق در اصفهان، خرید ورق کرکره در اصفهان، خرید ورق ذوزنقه در اصفهان،.خرید ورق پانچ دار در اصفهان، خرید ناودانی در اصفهان، خرید میلگرد در اصفهان،. خرید توری در اصفهان، خرید نبشی در اصفهان، خرید تیرآهن در اصفهان،. خرید لوله در اصفهان،. خرید تسمه فولادی در اصفهان و …  می باشد. با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  • 03145240331
  • info@shahinfelezsepahan.com
  • شاهین شهر، خیابان سعدی شمالی
×

از این که شاهین فلز سپاهان را

انتخاب کردید سپاس گزاریم

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟