خاموت چیست؟علت استفاده از آن در ساختمان ها کدام است؟

خاموت چیست

خاموت چیست


خاموت چیست؟

خاموت یک مدل از میلگرد است. که به صورت افقی در اطراف  میلگردها، زیر ستون های بتنی ساختمان ها کشیده می شود.  و باعث محافظت بیش تر ساختمان در مقابل زلزله می شود.

تاریخچه استفاده از خاموت

 استفاده از خاموت ها برای اولین بار به کشور ژاپن باز می گردد. چون در این کشور زلزله خیز میزان زمین لرزه بسیار بالا است. مهندسین سعی بر ایجاد ایمنی و مقاومت بیشتر بتن های ساختمان ها داشتند. و به همین جهت به کمک خاموت ها این مقاومت را در حد زیادی بالا بردند و به موفقیت رسیدند. پس از آن در سایر کشورها هم استفاده از خاموت ها در ساختمان سازی رواج پیدا کرد. به دنبال آن در ایران نیز که مهندسین به دنبال بالا بردن استقامت ساختمان های بتنی بودند. تا از عوارض زمین لرزه اجتناب کنند خاموت را که روشی ثابت شده بود در دستور استفاده قرار دادند.

از انواع خاموت ها بیش تر بدانیم

اما برای توضیح و آگاهی بیش تر شما همراهان گرامی باید به توضیح بیش تری از خاموت  بپردازیم. زمانی که بناهای بتنی را می سازند از دو مدل گوناگون میلگرد بهره می برند. یک نوع آن ها میلگرد افقی می باشد و مدل دیگر میلگرد عمودی. که به نام هایی دیگر طولی و پهنایی نیز شناخته می شوند. اما اینکه از کدام میلگرد استفاده کنند بستگی به اندازه ساختمان و ستون ها دارد.

خاموت چیست
خاموت چیست

غالبا از میلگردها به صورت طولی استفاده می کنند. اما وقتی میلگردها را در عرض به کار برده و عمود بر میلگردهای طولی به کار برده می شود. به آن میلگرد پهنایی می گویند. به جهت مقاوم سازی بناها و برای تحمل فشارهایی که به ساختمان وارد می شود. از دو استاندارد خاموت و آرماتوری استفاده می شود که در هر دو مورد منبع مورد استفاده میلگرد می باشد.

نحوه بهره برداری از خاموت ها در ساخت بناها

نحوه به کارگیری خاموت در بناها به روش مورد استفاده طراح ساختمان به جهت طراحی بنا باز می گردد. اما می توان گفت که این مورد شامل دو روش می باشد:

  (تنگ باز و تنگ بسته ) :در روش اول خاموت قلابی شکل را که خود از مدل های مختلفی است. با توجه به کاربرد آن در ساخت بنا مورد استفاده قرار می دهند. مدل تنگ بسته را هم مانند مدل قبلی به کار می برند. ولی باید توجه داشت که این مدل نسبت به مورد قبلی. درجه مقاومت بسیار بالاتری نسبت به فشارهایی که به بتن ها وارد می شود دارد.

دو نوع شکست در بتن سازه ها

شکست خمشی

شکست برشی

خاموت ها به منظور نگهداری از میلگردهای پشتیبان ابتدایی در یک استاندارد مشخص قرار می گیرند. خاموت ها را در فاصله های مناسب برای پایه و ستون تعبیه می کنند به جهت جلوگیری از خمودگی آن. مورد دیگر اینکه خاموت ها از آسیب هایی که در زمان زمین لرزه می تواند به بتن زده شود جلوگیری می کند.

خاموت چیست
خاموت چیست

استفاده از خاموت در ستون های بتنی به چند منظور صورت می گیرد:

  1. مقاومت لازم برای میله ها را ایجاد کند
  2. مقاومت لازم برابر برش و پیچش را ایجاد کند
  3. حفاظت از میله های طولی در زمان ساخت و ساز
  4. با محافظت و پوشش بتن انعطاف و مقاومت بتن را بالا می برد

و به طور کلی خاموت برای استحکام مقابل بریدگی ها و حفظ مقاومت میله های فولادی صورت می گیرد.

سایر مقالات و محصولات فولادی شرکت:

در این مقاله درباره خاموت سخن گفته شد. علاوه بر این برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید به مقالات پیشین سایت مراجعه بفرمایید. عنوان این مقالات عبارتند از : خرید پروفیل در اصفهان، خرید پروفیل قوطی در اصفهان،. خرید پروفیل z در اصفهان، خرید ورق در اصفهان، خرید رول ورق در اصفهان، خرید ورق کرکره در اصفهان، خرید ورق ذوزنقه در اصفهان،. خرید ورق پانچ دار در اصفهان، خرید ناودانی در اصفهان، خرید میلگرد در اصفهان، خرید توری در اصفهان، خرید نبشی در اصفهان، خرید تیرآهن در اصفهان،. خرید لوله در اصفهان،خرید چهارچوب فلزی در اصفهان و … . با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  • 03145240331
  • info@shahinfelezsepahan.com
  • شاهین شهر، خیابان سعدی شمالی
×

از این که شاهین فلز سپاهان را

انتخاب کردید سپاس گزاریم

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟