انواع روش هایی که زنگ آهن را برطرف می کنند؟ (2)

روش های رفع زنگ آهن

روش های رفع زنگ آهن


انواع روش هایی که زنگ آهن را برطرف می کنند؟

در مقاله قبلی توضیحاتی درباره زنگ زدگی آهن و روش های زدودن زنگار آن ذکر شد. در این مقاله به ادامه روش ها می پردازیم.

معایب زنگ زدن آهن برای ابزار و ماشین ‌آلات چیست؟

به طور کلی دو نوع زنگ زدگی وجود دارد. زنگ زدگی پایدار و زنگ زدگی مخرب. در نوع پایدار وقتی سطح فلز زنگ می زند یک لایه روی سطح فلز ایجاد می شود. که مانند حفاظ عمل کرده و اجازه زنگ زدگی و فرسایش لایه های بعدی فلز را نمی دهد. اما در نوع مخرب زنگ زدگی لایه به لایه فلز نفوذ کرده و باعث خرابی آهن و وسیله می شود. پس هرچه زودتر باید زنگ زدگی را برطرف کرد تا از زیان های جبران ناپذیر جلوگیری شود.

روش هایی که زنگ آهن را برطرف می کنند:

رفع زنگ زدگی آهن با روش لیزر:

رفع زنگ زدگی آهن به وسیله لیزر از جمله جدیدترین راه ها می باشد. شیوه عملکرد این روش به این شکل است که پروتو هایی با قدرت زیاد به شی مورد نظر تابیده می شود. و همین امر باعث زدودن زنگ زدگی و خوردگی آهن می شود.

مزیت ها و معایب استفاده از لیزر:

روش لیزر مورد توجه زیادی گرفته است زیرا در این روش سرعت عمل بالا بوده و مقرون به صرفه می باشد. و همچنین در آن از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. در روش لیزر با سطح انرژی پایین می توانند میزان زیادی از آلودگی و زنگ را از روی آهن پاک کنند.روش لیزر تنها به جهت پاک کردن سطح از زنگ آهن نیست. بلکه از آن برای اهداف دیگری نیز بهره برده می شود. مثلا برای رفع آلودگی پلاستیک فشرده، آلومینیوم، برنج، مس و سایر آلیاژها. چون شدت و سرعت لیزر را می توان کنترل کرد.، از این شیوه برای انواع گوناگون سطوح حتی سطوح نرم و نازک تر هم استفاده می شود.

روش های رفع زنگ آهن
روش های رفع زنگ آهن

رفع زنگ زدگی با روش اسیدشویی زنگ آهن:

چنانچه از اسم آن مشخص است در این شیوه از اسید برای رفع زنگار و خوردگی آهن آلات کمک می گیرند. اما میزان استفاده از اسید کم است و مثلا برای هر گالن 2 یا 3 قاشق اسید ریخته می شود. یک نوع از این اسیدها اسیدی به نام اگزالیک می باشد. و به این شکل عمل می کند که زمانی که آهن زنگار گرفته را درون آن محلول قرار می دهند. واکنش شیمیایی انجام داده و زنگ آهن فلز را از روی سطح پاک می کند. بعد از استفاده از این محلول آهن را شستشو می دهند.

زمان استفاده از این محلول اسیدی با توجه به میزان زنگ آهن تغییر می کند. و گاها چند ساعت تا چند روز می باشد. روش اسیدشویی نیز مزایا و معایبی دارد.

 از جمله مزیت های این روش اینکه زنگارهای کهنه و با شدت بالا را نیز از روی سطح پاک می کند. اما عیب این روش این است که چون از اسید استفاده می شود. و واکنش شیمیایی صورت می گیرد برای محیط زیست مشکلاتی ایجاد می کند.

سایر روش های رفع زنگ زدگی آهن:

به جز شیوه های صنعتی که در بالا ذکر شد. روش های دیگری هم هستند که به جهت رفع زنگ زدگی انجام می شوند. مثلا بهره گیری از محلول های آماده ای که وجود دارند برای رفع زنگ زدگی. اما باید توجه داشت که این مورد بیش تر برای هدف های جزئی و خانگی است. زیرا برای مقادیر و مصارف بالا پرهزینه بوده و اقتصادی نیست.

شیوه دیگر کمک گرفتن از شعله می باشد. در این مورد با کمک آتش و حرارت زیاد سعی می کنند سطح زنگار گرفته را ذوب کنند.، که به دقت زیادی نیاز دارد. روش های دیگری نیز هستند که در اینجا مجالی برای توضیح آن نیست. اما می توان به طور مختصر استفاده از انواع گوناگون اسید را نام برد.

روش های رفع زنگ آهن
روش های رفع زنگ آهن

سایر مقالات و محصولات شرکت شاهین فلز سپاهان :

در این مقاله نیز چون مقاله قبلی به ادامه سایر روش هایی که زنگ آهن را برطرف می کنند پرداخته شد. علاوه بر این برای دسترسی به مقالات و محصولات سایت می توانید بر روی لینک های زیر کلیک بفرماید. عنوان این مقالات عبارتند از: خرید پروفیل در اصفهان، خرید پروفیل قوطی در اصفهان،. خرید پروفیل z در اصفهان، خرید ورق در اصفهان،. خرید رول ورق در اصفهان، خرید ورق کرکره در اصفهان، خرید ورق ذوزنقه در اصفهان،. خرید ورق پانچ دار در اصفهان، خرید ناودانی در اصفهان، خرید میلگرد در اصفهان، خرید توری در اصفهان،. خرید نبشی در اصفهان، خرید تیرآهن در اصفهان،. خرید لوله در اصفهان،خرید چهارچوب فلزی در اصفهان، خرید تسمه فولادی در اصفهان،. نوار بری ورق، رشته بری ورق، قوطی ستونی ، قیمت قوطی ستونی و قوطی ستونی 13 در 13  و … . با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  • 03145240331
  • info@shahinfelezsepahan.com
  • شاهین شهر، خیابان سعدی شمالی
×

از این که شاهین فلز سپاهان را

انتخاب کردید سپاس گزاریم

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟