تفاوت آهن، چدن و فولاد چگونه است؟(1)

خرید آهن در اصفهان

خرید آهن در اصفهان


در این مقاله  و مقاله بعدی قصد داریم به تفاوت بین آهن، چدن و فولاد بپردازیم.

اصل و پایه در تولید فولاد سنگ آهن می باشد. در ابتدای امر سنگ آهن را در کوره های مخصوص گداخته می کنند و در آن جا آهن خام ایجاد می شود. در مرحله بعدی با این آهن خام به تولید آهن معمولی، فولاد و چدن می پردازند.

نود و پنج درصد از فلزاتی که در جهان وجود دارد فلزات آهنی می باشد. آهن یک نوع فلز با وزن زیاد و خاکستری رنگ است. چدن و فولاد هم از آهن خام به دست می آیند . و چون این دو نسبتا ارزان تر هستند و نیز درجه مقاومت زیادی دارند. از آن ها در جاهای زیادی به کار برده می شود مانند ساخت و سازها، ماشین سازی و صنعت کشتی سازی و .. .

در صنعت ساخت و ساز آهن به چه صورتی مصرف می شود؟

در ساخت و سازها و ساخت منازل از تولیدات محصولات فولادی همچون: تیرآهن، ورق های گالوانیزه، میلگرد، ناودانی، نبشی و … استفاده می شود.

انواع مختلف آهن خام :

عامل مهمی که باعث متفاوت شدن انواع گوناگون آهن آلات و سایر فلزات می باشد کربن است. در واقع این اندازه کربن است که ویژگی های فولاد و چدن و آهن را از یکدیگر متمایز می کند. وقتی که اندازه کربنی که در آهن است بالا باشد همین عامل باعث می شود که آهن توانایی چکش خواری داشته باشد. چون با خوردن ضربات خرد شده و می شکند. 

خرید آهن در اصفهان
خرید آهن در اصفهان

آهن خام را به دو گروه تقسیم می کنند:

  1. آهن خالص
  2. آهن معمولی

آهن معمولی :

در خصوص این مورد می توان گفت که میزان کربنی که در این نوع آهن وجود دارد دو درصد می باشد. از دیگر ویژگی های آن اینکه دمای ذوب کردنش اندک است. این آهن در جایی که رطوبت داشته باشد زنگ می زند. پس برای حفظ آن از زنگ زدگی باید از ضد زنگ استفاده کنیم. همچنین موارد مصرف این فلز بسیار بالا بوده و تقریبا در تمامی صنایع رد پای آن به چشم می خورد.

آهن خالص :

از جمله ویژگی های این آهن اینکه میزان کربن موجود در آن 0.02 می باشد. همچنین دمای ذوب بالایی دارد. به همین خاطر نمی توان بر روی آن جوشکاری انجام داد. از دیگر خصوصیاتش اینکه انعطاف و کشش پذیری اش زیاد است. در مقابل خوردگی نیز دارای درجه استحکام بالایی است. این نوع آهن را در ساختمان سازی استفاده نمی کنند. بلکه از آن در تولید فولاد و چدن بهره برده می شود.

آهن خام به چند گروه تقسیم می گردد که عبارتند از:

آهن خام سفید:

وقتی آهن خام را با سرعت بالایی سرد کنند آهن خام سفید به دست می آید. علت نام گذاری این آهن این است که رنگ آن سفید نقره ای می باشد. از این آهن برای ساختن فلزات کمک گرفته می شود.

خرید آهن در اصفهان
خرید آهن در اصفهان

 آهن خام خاکستری :

این مورد بر خلاف مورد قبلی است. و  چون آهن خام را با سرعت کم و آهسته خنک می کنند آهن خام خاکستری به وجود می آید. علت نام گذاری آن هم رنگ تیره و خاکستری رنگش می باشد. از موارد مصرف آن اینکه به کمک این آهن به ساخت چدن اقدام می کنند. این آهن به نسبت آهن خام سفید نرم تر می باشد.

آهن خام نیمه خاکستری :

در خصوص این آهن می توان گفت که جنسش چیزی ما بین دو مورد قبلی است. و از آن برای تولید فولاد و چدن کمک گرفته می شود.

سایر مقالات و محصولات فولادی شرکت:

در این مقاله درباره آهن سخن گفته شد در مقاله بعدی به ادامه مطالب پرداخته و در خصوص چدن مطالبی ذکر خواهیم کرد. همچنین می توانید به مقالات پیشین سایت مراجعه بفرمایید .عنوان این مقالات عبارتند از : خرید پروفیل در اصفهان، خرید پروفیل قوطی در اصفهان،. خرید پروفیل z در اصفهان، خرید ورق در اصفهان، خرید رول ورق در اصفهان، خرید ورق کرکره در اصفهان، خرید ورق ذوزنقه در اصفهان،. خرید ورق پانچ دار در اصفهان، خرید ناودانی در اصفهان، خرید میلگرد در اصفهان، خرید توری در اصفهان، خرید نبشی در اصفهان، خرید تیرآهن در اصفهان،. خرید لوله در اصفهان،. خرید تسمه فولادی در اصفهان. خرید چهارچوب فلزی در اصفهان و …  می باشد. با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  • 03145240331
  • info@shahinfelezsepahan.com
  • شاهین شهر، خیابان سعدی شمالی
×

از این که شاهین فلز سپاهان را

انتخاب کردید سپاس گزاریم

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟