تفاوت آهن، چدن و فولاد چگونه است؟ (3)

تفاوت آهن، چدن و فولاد

تفاوت آهن، چدن و فولاد


 در ادامه بحث در این مقاله به بیان اطلاعاتی درباره فولاد خواهیم پراخت.

فولاد چیست؟

از جمله مشهورترین آلیاژهای کنونی فولاد می باشد. بدین صورت که برای تولیدش درصدی از آهن سفید خام را با میزانی از آهن قراضه به درجه ذوب می رسانند. این کار باعث می شود تا کربن موجود در آن و نیز بعضی از ناخالصی هایش از بین برود. و فولاد به دست می آید. فولاد یکی از پر استفاده ترین های دنیای فلزات می باشد. و شاید بتوان گفت که درصد زیادی از آن را آهن قراضه تشکیل می دهد.

ویژگی های فولاد:

فولاد با دارا بودن ویژگی هایی همچون شکل گیری مناسب و درجه استحکام بالا یکی از مهمترین گزینه ها در ساختمان سازی است. ویژگی های فولاد به سه مشخصه (میزان کربنی که در آن به کار رفته، سایر آلیاژهایی که در آن وجود دارد. و میزان درجه ذوب آن ) وابسته است.

می توان به طور خلاصه به برخی از ویژگی های فولاد اشاره کرد؟

شکل پذیری بالا:

فولاد این قابلیت را دارد که به طرح ها و مدل های متنوعی تبدیل شود.

درجه اتصال بالا:

فولاد را به دو طریق اتصال خشک و تر به هم دیگر وصل می کنند. در فولاد خشک با کمک پیچ و مهره ها. و در اتصال تر به وسیله جوشکاری کردن قطعه ها را به هم وصل می کنند.

زنگ زدگی:

یکی دیگر از خصوصیات فولاد زنگ زدگی آن در محیط های نم و مرطوب می باشد. به جهت جلوگیری از این زنگ زدگی آلیاژهایی به آن اضافه می کنند. و یا سطح خارجی فولاد را با مواد گوناگونی مثل قلع و روی و …. پوشش می دهند.

سه نوع مختلف فولاد با توجه به اندازه کربن در آن کدام است؟

 فولاد نرم:

میزان کربن به کار رفته در این نوع به پایین ترین حد و0.2 % می باشد. موارد به کار گیری این نوع فولاد شامل: لوله، سیم، تیر و ورق فولادی و… می باشد.

تفاوت آهن، چدن و فولاد
تفاوت آهن، چدن و فولاد

فولاد متوسط :

در فولاد متوسط میزان کربنی که به کار برده می شود بین 0.6 -0.2 % است. همچنین از جمله موارد مصرف فولاد متوسط می توان به ریل سازی و ماشین سازی اشاره کرد.

فولاد سخت :

میزان کربنی که در فولاد سخت به کار برده می شود بالا و حدود 1.5تا 0.6 % است.برای ساخت انواع ابزارها مانند فنر، مته و … فولاد سخت به کار برده می شود.

تفاوت آهن ، فولاد و چدن

توانایی درک تفاوت های بین این سه عنصر بسیار مهم می باشد چرا که موارد استفاده هر کدام نیز متفاوت است. مجددا به طور خلاصه ویژگی های هر کدام ذکر خواهد شد .

آهن:

از فولادی که میزان کربن آن پایین است آهن ایجاد می کنند. میزان کیفیت این محصول به اندازه مصرف آلیاژهایی همچون منگز و کربن بستگی دارد.

فولاد:

چنانچه حد مشخصی از کربن و سایز فلزها مانند منگز، کروم، و… را به آهن ذوب تصفیه شده اضافه کنند فولاد به دست می آید.

 چدن :

چدن نیز مرکب از مجموع دو عنصر آهن و کربن است. ولی میزان اندازه های آن ها متفاوت می باشد. چدن از عنصرهای مهم در ریخته گری می باشد.

تفاوت آهن، چدن و فولاد
تفاوت آهن، چدن و فولاد

نکاتی مهم به جهت درک تفاوت آهن و چدن :

توجه به لایه رویی فلز:

لایه رویی چدن رنگی کدر و خاکستری دارد. اما در مورد آهن رنگ لایه بیرونی آن براق بوده و خاکستری تیره است.

 آزمایش جرقه:

راه حل دیگر برای تشخیص آهن از چدن انجام آزمایش جرقه است که با کمک ماشین دستگاه سنگ صورت می گیرد. به این شکل که قسمتی از فلز را بین دستگاه سنگ می گذاریم. و با توجه به جرقه های آن در می یابیم که آیا فلز از چدن است یا آهن. به این صورت که اگر جرقه ها بلند و قرمز رنگ باشد این فلز چدن است . اما اگر جرقه ها کوتاه و رنگش سفید باشد این فلز آهن می باشد.

نمونه فلز ذوب شده و رنگ آن :

در این مورد قسمتی از فلز را ذوب می کنیم. با توجه به رنگ فلز مذاب می توان به ماهیت فلز پی برد. چنانچه فلزی که ذوب شده به رنگ قرمز در بیاید یعنی فلز چدن است . و چنانچه رنگ آن سفید باشد فلز مذاب آهن است.

سایر مقالات و محصولات فولادی شرکت:

در این مقاله درباره فولاد سخن گفته شد و اخرین مبحث از تفاوت آهن، چدن و فولاد بود. علاوه بر این می توانید به مقالات پیشین سایت مراجعه بفرمایید. عنوان این مقالات عبارتند از : خرید پروفیل در اصفهان، خرید پروفیل قوطی در اصفهان،. خرید چهارچوب فلزی در اصفهان، خرید پروفیل z در اصفهان، خرید ورق در اصفهان، خرید رول ورق در اصفهان، خرید ورق کرکره در اصفهان، خرید ورق ذوزنقه در اصفهان،. خرید ورق پانچ دار در اصفهان، .خرید ناودانی در اصفهان، خرید میلگرد در اصفهان، خرید توری در اصفهان، خرید نبشی در اصفهان، خرید تیرآهن در اصفهان،. خرید لوله در اصفهان،. خرید تسمه فولادی در اصفهان و …  می باشد. با ما همراه باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  • 03145240331
  • info@shahinfelezsepahan.com
  • شاهین شهر، خیابان سعدی شمالی
×

از این که شاهین فلز سپاهان را

انتخاب کردید سپاس گزاریم

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟