انواع روش هایی که زنگ آهن را برطرف می کنند؟:

روش های برطرف کردن زنگ آهن


در دنیای امروز ارزش و کاربرد بسیار زیاد آهن آلات بر کسی پوشیده نیست. و همگان می دانند که کشف این عنصر چه کمک شایانی به رشد و ارتقای بشریت داشته است. اما این عنصر پر فایده در کنار مقاومت خود یک ضعف نیز دارد که باعث فرسایش آن می شود. و آن خاصیت زنگ زدگی این فلز می باشد. چنانچه این فلز ارزشمند در محیطی نم و مرطوب قرار گیرد دچار زنگ زدگی و فرسوده شدن آهن می شود. این زنگ زدگی خود را به رنگ نارنجی، قرمز و قهوه ای بر سطح آهن نشان می دهد. پس باید در جهت رفع زنگ زدگی آهن اقدام کرد. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

روش هایی که زنگ آهن را برطرف می کنند:

راه های متعددی وجود دارد تا بتوان زنگ آهن را برطرف نمود. که برخی از آن ها با بهره گیری از دستگاه های پیچیده می باشد مانند: لیزر، الکترو لیزر، سند بلاست، شات بلاست و … . روش های معمول تر و کم هزینه تری نیز وجود دارد. مانند اسید شویی و یا بهره گیری از برخی از شوینده ها. که قصد داریم در این مقاله  و در مقاله بعدی درباره راه های صنعتی رفع زنگ توضیحاتی بیان کنیم.

 

روش های برطرف کردن زنگ آهن
روش های برطرف کردن زنگ آهن

روش سند بلاست:

در این باره می توان گفت: که اگر از طریق فشار زیاد هوا شن و ماسه را به سوی آهن زنگ زده شلیک کنند. عملیات سند بلاست انجام داده اند. عامل فشار در این فرآیند فشار زیاد هوا می باشد. که مواد مورد نظر(شن و ماسه) را به فلز زنگ زده شلیک می کند. این شیوه یک روش رایج برای تمیز کردن سطح زنگ زده و همچنین برای تمیز کردن گریس و … می باشد. سندبلاست معمول ترین و بهترین روش زنگ زدایی از آهن آلات می باشد. که مواد مصرفی آن با توجه به نوع آهن و میزان زنگ زدگی متفاوت است. در کنار مزیت هایی که این روش دارد مانند: تمیزکاری نقاط دور از دسترس و نبود مواد شیمیایی مضر برای شستشو، این شیوه معایبی نیز دارد. مثلا اینکه چنانچه فشار هوا زیاد باشد احتمال پارگی سطح در حین فرآیند تمیزکاری وجود دارد. از این روش برای مناطقی که قطر کم تر و احتمال پارگی دارند بهره گرفته نمی شود. همچنین میزان فشار هوا را با توجه به قطر لایه تنظیم می کنند.

روش شات بلاست:

این روش تقریبا مشابه با شیوه قبلی است. با این تفاوت که مواد مورد نظر به جهت از بین بردن زنگ آهن متفاوت می باشد. در شات بلاست ها از ساچمه های آهنی بهره می برند اما در مورد قبلی از شن و ماسه استفاده می کردند. شات بلاست ها قوی تر از سند بلاست ها بوده و سطوح بزرگتری را پوشش می دهند. و از آن ها برای سطوح با قطر و پهنای بالا استفاده می کنند. از شات بلاست ها برای صاف و یکدست کردن سطوح ناهموارهم کمک گرفته می شود. چنانچه گفتیم شات بلاست ها دارای قدرت زیادی می باشند. پس طبیعی است که از آن ها برای سطح هایی که ضعیف هستند، استفاده نشود چون باعث تغییر ظاهرشان می شوند.

روش های برطرف کردن زنگ آهن
روش های برطرف کردن زنگ آهن

روش واترجت:

واترجت ها نیز به جهت پاکیزه کردن لایه زنگ زده به کار برده می شوند. اما عملیات در واترجت ها با استفاده از فشار آب می باشد. به این شکل که پمپ دستگاه میزان فشار آب را چند برابر بیش تر کرده. و در ادامه مسیر وقتی آب به نازل خود میرسد. قدرتی چندین و چند برابر پیدا کرده و به سمت هدف پرت می شود. از جمله برتری های واترجت این است که چون با آب صورت می گیرد همچون موارد قبلی آلودگی ندارد.

سایر مقالات و محصولات فولادی شرکت:

در این مقاله درباره انواع روش های برطرف کننده زنگ زدگی سخن گفته شد. در مقاله بعدی به توضیح سایر روش های رفع زنگ زدگی می پردازیم. علاوه بر این برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید به مقالات پیشین سایت نیز مراجعه بفرمایید. عنوان این مقالات عبارتند از : خرید پروفیل در اصفهان، خرید پروفیل قوطی در اصفهان،. خرید پروفیل z در اصفهان، خرید ورق در اصفهان،. خرید رول ورق در اصفهان، خرید ورق کرکره در اصفهان، خرید ورق ذوزنقه در اصفهان،. خرید ورق پانچ دار در اصفهان، خرید ناودانی در اصفهان، خرید میلگرد در اصفهان، خرید توری در اصفهان،. خرید نبشی در اصفهان، خرید تیرآهن در اصفهان،. خرید لوله در اصفهان،خرید چهارچوب فلزی در اصفهان و خرید تسمه فولادی در اصفهان  … . با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  • 03145240331
  • info@shahinfelezsepahan.com
  • شاهین شهر، خیابان سعدی شمالی
×

از این که شاهین فلز سپاهان را

انتخاب کردید سپاس گزاریم

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟