5 مورد از عوامل موثر در تعیین قیمت فولاد کدام اند؟

شاهین فلز سپاهان

شاهین فلز سپاهان


می توان گفت در دنیای امروز از جمله معیارهای اساسی جوامع توسعه یافته و سایر جوامع. تولید و استفاده از فولاد می باشد. چرا که بخش بزرگی از صنایع گوناگون به فولاد متکی هستند. به همین دلیل قیمت فولاد برای تمامی کشورها اهمیت زیادی دارد. اما باید بدانیم قیمت و هزینه فولاد متاثر از چه عواملی می باشند؟ در زیر به چندی از این موارد اشاره شده است با ما همراه باشید:

سنگ آهن :

 همانطور که می دانیم سنگ آهن مهمترین منبع تولید فولاد است. و طبیعی است که قیمت سنگ آهن بر روی فولاد اثر داشته باشد  و از جمله اولین موردها می باشد .

قیمت نفت :

قیمت نفت هم بر روی قیمت فولاد اثر مثبت دارد. با زیاد شدن قیمت نفت قیمت ساخت فولاد نیز بالا می رود. و به دنبال آن قیمت فولاد نیز زیادتر خواهد شد.

نرخ ارز:

نرخ ارز بر قیمت فولاد تاثیر مثبت دارد. در ایران گروهی از اقلام ضروری برای ساخت فولاد را از سایر کشورها وارد می کنند. و به همین علت قیمت آن ها مثاثر از نرخ ارز می باشد. این بدان معنی است که چنانچه بازار ارز تغییر کند قیمت فولاد نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

مانند التهاباتی که در ابتدای نیم سال کنونی در بازار فولاد ایجاد شد که دلیل آن تغییرات بازار ارز بود. ذکر این نکته نیز خالی ازلطف نیست که علارغم دلایل متعددی که در تعیین قیمت فولاد قرار دارد. قسمت زیادی از آن نیز دلیل منطقی نداشته و به صورت کاذب می باشد.

 

شاهین فلز سپاهان
شاهین فلز سپاهان

قیمت حمل و نقل :

قیمت حمل و نقل هم رابطه مستقیمی با قیمت نفت دارد .چنانچه قیمت نفت زیاد شود به دنبال آن قیمت حمل و نقل هم بالاتر می رود. و به دنبال آن قیمت فولاد هم بالاتر رفته و بیش تر می شود.

قیمت آهن قراضه :

چنانچه در مقاله قبلی در باب آهن قراضه سخن گفتیم. آهن قراضه یکی از منابع ملی بوده و بسیار با اهمیت می باشد. زیرا قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارد. پس طبیعی است که این مورد هم بر قیمت آهن قراضه اثر مثبت داشته باشد.

آهن قراضه یک سرمایه ملی و و استراتژیک است اگرچه عموم مردم درباره آن تصور منفی دارند. این ماده قابلیت بازیافت داشته و می تواند به عنوان عنصر اولیه تولید فولاد به کار برده شود.

سایر عوامل موثر بر قیمت فولاد:  

موادی که در بالا نام برده شد از عومل اصلی تاثیر گذار بر قیمت فولاد می باشند. اما در کنار آن ها می توان به عوامل دیگری نیز اشاره کرد. که اگرچه کم تر اما این ها هم بر قیمت فولاد اثر دارند. مانند: قیمت و هزینه نیروگاه ها و تولید برق، منابع جایگزین مانند زغال سنگ،. و آب که در ساخت فولاد بسیار اهمیت داشته و پرکاربرد است.

عرضه و تقاضا:

شاهین فلز سپاهان
شاهین فلز سپاهان

 این نکته را در نظر داشته باشید که مواردی که ذکر کردیم. مربوط به قیمت و هزینه تمام شده ایجاد آهن آلات می باشد و نه قیمتی که در بازار ارائه می شود.

قیمت فولاد در بازار خود متاثر از عوامل دیگری می باشد که در اینجا مجال توضیح آن ها نیست. و به صورت کوتاه و مختصر اینکه قیمت بازار نیز. همانند کلیه اقلام وابسته به اندازه عرضه و تقاضای بازار می باشد. چنانچه در بازار میزان عرضه بیش از میزان تقاضا باشد قیمت محصول کاهش می یابد و اگر میزان تقاضا بیش از میزان عرضه باشد. این امری طبیعی است که قیمت محصول افزایش می یابد.

سایر مقالات شاهین فلز سپاهان:

علاوه براین مقاله که با موضوع عوامل موثر بر قیمت فولاد است. در ادامه طیف گسترده ای از مقالات ومحصولات باعنوان: خرید پروفیل در اصفهان، خرید پروفیل قوطی در اصفهان،. خرید پروفیل z در اصفهان،. خرید چهارچوب فلزی در اصفهان، خرید ورق در اصفهان، خرید ورق کرکره در اصفهان، خرید ورق ذوزنقه در اصفهان،. خرید رول ورق در اصفهان، خرید ناودانی در اصفهان، خرید میلگرد در اصفهان، خرید توری در اصفهان،. خرید نبشی در اصفهان، خرید تیرآهن در اصفهان،. خرید لوله در اصفهان،. خرید تسمه فولادی در اصفهان، خرید ورق پانچ دار در اصفهان و …  خدمت شما همراهان گرامی ارائه خواهد شد. با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  • 03145240331
  • info@shahinfelezsepahan.com
  • شاهین شهر، خیابان سعدی شمالی
×

از این که شاهین فلز سپاهان را

انتخاب کردید سپاس گزاریم

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟