فولاد کربنی چیست؟خواص و موارد استفاده آن چگونه است؟

فولاد کربنی چیست؟

فولاد کربنی چیست؟


فولاد کربنی چیست؟خواص و موارد استفاده آن چگونه است؟

به فولادی که پایه اصلی آن از کربن باشد فولاد کربنی گفته می شود. در فولاد کربن آلیاژهای دیگری نیز وجود دارد که در ادامه اشاره ای مختصر به آن ها خواهیم داشت . اما کربن و آهن دو جز اصلی فولاد کربن هستند. سایر عناصر به نسبت در اندازه کم تری در آن به کار برده می شوند.

کربن مورد استفاده در عنصر فولاد مقدار استحکام و سختی فولاد را مشخص می کند. این مقدار متغیر بوده، و با توجه به موارد مصرفی فلز از چند صدم درصد تا 2 درصد مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر آنکه میزان کربن اندازه سختی فلز را مشخص می کند بلکه قابلیت آبکاری آن را نیز تعیین می کند. به این صورت که چنانچه کربن موجود در فلز پایین تر از 0.2 % باشد،. این فلز توانایی آبکاری شدن را ندارد اما اگر میزان کربن در آن زیاد شده و به اندازه 1.2% برسد. قابلیت آبکاری و سختی آن بالا می رود.

عناصر موجود در فولاد کربنی عبارتند از:

چنانچه می دانیم در فولاد عناصر و آلیاژهای زیادی وجود دارد. که هر کدام ازآن ها قابلیت به خصوصی را به آهن می دهند. که در ادامه به ذکر نام و ویژگی هر کدام می پردازیم با ما همراه باشید :

کربن

همانطور که از اسم فولاد کربنی مشخص است کربن اصلی ترین جزء تشکیل دهنده این نوع فلز می باشد. اندازه کربن استفاده شده در این عنصر با میزان سختی و استحکام فولاد رابطه مستقیمی دارد. این بدین معناست که چنانچه کربن مورد استفاده در حد زیادی بوده باشد سختی آن نیز بالاتر است و برعکس.

سیلیسیم

این عنصر از جمله آن عنصرهایی است که به شکل اتفاقی در فولاد کربنی موجود می باشد. که البته وجود آن مشکلی ایجاد نکرده بلکه موثر نیز هست. این عنصر باعث حذف اکسیژن فولاد شده و از اثرات منفی آن جلوگیری می کند.

فولاد کربنی چیست
فولاد کربنی چیست

منگنز

منگز هم مانند مورد قبلی به شکل اتفاقی در چرخه تولید فولاد وجود دارد و همچنین باعث اکسیژن زدایی می گردد. علاوه بر این وجود منگز به بالا بردن میزان استحکام و پایداری فلز کمک می کند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر چه حضور منگز موثر است. اما اگر اندازه آن زیاد شود منجر به ترک خوردن فولاد می گردد.

مس

مس نیز از جمله عناصر به کار رفته در فولاد کربن می باشد. که اگرچه که وجودش باعث تقویت فولاد می شود. اما اگر در اندازه زیادی در فولاد کربنی به کار رود نیز باعث ایجاد آسیب به فولاد می شود. و به همین علت باید در میزان استفاده از آن دقت کافی داشت.

گوگرد

از آن دسته از عناصر است که به شکل خالص در فولاد به کار نمی رود. و مصرف آن به صورت سولفید منگز و سولفید آهن است.

نیتروژن

نیروژن در هوا به میزان بالایی وجود دارد. پس باید به جهت کنترل اندازه نیتروژن به کار رفته در فولاد، هوای محیط را مورد کنترل قرار داد. ناگفته پیداست که نیتروژن نیز از جمله عناصری است که به طور طبیعی در ترکیب فولاد موجود می باشد.

هیدروژن

این عنصر یک عامل مخرب برای ساختار فولاد کربنی است. و با نفوذ در فلز منجر به ایجاد ترک های مویی فولاد و تردی آن می شود. پس باید به جهت کاهش نفوذ این گاز سمی در ساختار فولاد و کنترل آن اقدامات لازم را انجام داد.

اکسیژن

مشخص است که اکسیژن نیز در ترکیبات فولادی وجود دارد. و البته اثرات مثبتی برای فولاد دارد از جمله کم کردن میزان انعطاف و بالا بردن دمای انتقال در آن.

فولاد کربنی چیست ؟
فولاد کربنی چیست ؟

موارد مصرف فولادهای با کربن کم و یا کربن زیاد چه می باشد؟

دایره مصرف فولادهای کربنی زیاد بوده و با توجه به مصرف نهایی میزان کربن به کار رفته در فولاد متغیر است. به طور کلی می توان گفت در مواردی که میزان سختی اندک مورد نیاز باشد. فولاد کم کربن مورد توجه ویژه قرار می گیرد.

به عنوان مثال فولادهایی که میزان کربن به کار رفته در آن ها اندک است. در صنایع گوناگون مثل راه آهن، برق، صنایع تولیدی، کشتی سازی و ….. مورد مصرف قرار می گیرد.

در مورد فولادی که اندازه کربن استفاده شده در آن زیاد است، می توان گفت که این نوع فولاد سختی و مقاومت زیادتری دارد. و طبیعی است که در صنایعی که میزان مقاومت بالاتری نیاز دارند به کار برده می شود. به عنوان مثال در تولید قطعات ماشین های صنعتی، غلطک ها و … از فولاد پرکربن بهره می برند.

سایر مقالات و محصولات فولادی شرکت:

در این مقاله درباره فولاد کربنی  چیست  مطالبی ذکر شد. علاوه بر این برای دسترسی به مقالات و محصولات سایت می توانید بر روی لینک های زیر کلیک بفرمایید.عنوان این مقالات عبارتند از : خرید پروفیل در اصفهان، خرید پروفیل قوطی در اصفهان،. خرید پروفیل z در اصفهان، خرید ورق در اصفهان،. خرید رول ورق در اصفهان، خرید ورق کرکره در اصفهان، خرید ورق ذوزنقه در اصفهان،. خرید ورق پانچ دار در اصفهان، خرید ناودانی در اصفهان، خرید میلگرد در اصفهان، خرید توری در اصفهان،. خرید نبشی در اصفهان،خرید تیرآهن در اصفهان،. خرید لوله در اصفهان،خرید چهارچوب فلزی در اصفهان، خرید تسمه فولادی در اصفهان،. نوار بری ورق، رشته بری ورق.  قوطی ستونی ، قیمت قوطی ستونی و قوطی ستونی 13 در 13، زینک فلیک و … . با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  • 03145240331
  • info@shahinfelezsepahan.com
  • شاهین شهر، خیابان سعدی شمالی
×

از این که شاهین فلز سپاهان را

انتخاب کردید سپاس گزاریم

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟